Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Η πράσινη ενημέρωση!

Άνετος και… ωραίος κόντρα στη Σενουά

Εξαιρετικός στο πρώτο επίσημο ματς ο ανανεωμένος Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε με 3-0 την Ελβετική Σενουά και πλέον είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Cev Challenge Cup.

Με μεγάλη σοβαρότητα και πειθαρχία παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του φέτος απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, παρότι η ομάδα ταλαιπωρείται από τραυματισμούς.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν ένα πολύ καλό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση των 32  του Challenge Cup ωστόσο θα πρέπει να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και στην Ελβετία για να έρθει το πολυπόθητο εισιτήριο.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 400 φιλάθλους του «τριφυλλιού» που προσήλθαν στο κλειστό του Μετς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έχοντας εναλλάξ προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που ξέφυγε στο 10-7.

Το «τριφύλλι» κράτησε ψηλά την απόδοση του και κατάφερε να μείνει μπροστά με 13-11 ενώ με δύο άσους  του Έλγκερτ και ένα εξαιρετικό σερβίς  ήρθε το 19-14.

Εν συνεχεία δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα και το τελικό 25-21 ήρθε φυσιολογικά και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στα σετ με 1-0.

Το δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι δυνατά και ήταν μπροστά στο σκορ με 5-6 και 6-8. Ο Νίλσεν με δύσκολο σερβίς έφερε  το ματς στα ίσα και με δική του ενέργεια έκανε το 9-8 ενώ σε κομβικό σημείο έκανε το 16-15.

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης κατάφερε με ψυχωμένο μπλοκ και καλό σερβίς του Μάρκου να διαμορφώσει το 19-17 ενώ με νέο μπλοκ του Βουλκίδη ήρθε το 20-17.Το «τριφύλλι» κατέκτησε το σετ με 25-20 και έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα με 7-4 ωστόσο η Σενουά έμεινε στο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 10-10.

Με ένα γρήγορο 2-0 ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι πλεονέκτημα δύο πόντων και κατόπιν το έφτασε στο 14-11 και εν συνεχεία στο 17-13. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20 γράφοντας παράλληλα το τελικό 3-0.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Σενουά προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-20) σε 77′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έγκερτ 5 (4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκασμάν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Νιέλσεν 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Φράγκος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 20% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κασαμπαλής, Μάρκου.

ΣΕΝΟΥΑ (Κάρλος Καρένο): Πέσλατς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κοβάτσεβιτς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νόρις 7 (6/18 επ., 1 άσσος), Κούρικ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Τζοκιτς 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 8% άριστες), Χέλιο 6 (6/6 επ.) / Βιλαγιόμπος (λ, 50% υπ. – 14% άριστες), Πόφετ, Κάουλινγκ, Ντούιμπ.

Δείτε περισσότερα

Συντετριμμένοι οι Τζαβέλας, Βλάχος, Παπαδημητρίου έξω από τo σπίτι Μπάλντοκ! (pics)

Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός: Η οικογένεια του Παναθηναϊκού θρηνεί τον χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ

Αίτημα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός στη Euroleague για ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μπάλντοκ

«Μαύρο» λόγω πένθους στα social media της ΠΑΕ Παναθηναϊκός (pics)