Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Η πράσινη ενημέρωση!

Έκανε… πάρτι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με το δεξί την ευρωπαϊκή της περιπέτεια. Στον πρώτο αγώνα των «32» του Challenge Cup, το Τριφύλλι επικράτησε εύκολα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 3-0 σετ στο κλειστό του Μετς.

Τα «φίνα κορίτσια» παρουσιάστηκαν με τεράστια σοβαρότητα στον αγώνα μπροστά σε 250 φιλάθλους τους,  κόντρα σε έναν ιστορικό μεν αντίπαλο, που απαρτίζεται ωστόσο πλέον από μία νεανική ομάδα.

Οι «πράσινες» έθεσαν τα θεμέλια της πρόκρισης από το πρώτο ματς και έδειξαν ότι βρίσκονται σε ανώτερο επίπεδο από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας και βρίσκονται με το…ενάμιση πόδι στις 16 κορυφαίες ομάδες του Challenge Cup.

Το «τριφύλλι» είχε τεράστια διαφορά στην επίθεση από την ΤΣΣΚΑ ενώ βασίστηκε πολύ και στο σερβίς του έχοντας μεγάλη διαφορά.Από πλευράς των πρωταθλητριών Ελλάδας έπιασε καλή απόδοση η Μπιάρντα καθώς και οι Ειρήνη Χατζηευστριατιάδου, Μάρετ Γκρότους και Μανωλίνα Κωνσταντίνου.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε σχεδόν καμία αντίσταση και μπήκε σοβαρά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά πάτησαν γκάζι και η μοναδική φορά που τις έπιασαν στο σκορ οι Βουλγάρες ήταν στο 1-1.

Γρήγορα η διαφορά πήρε διαστάσεις και ξέφυγε στο 10-4 και έκτοτε ο Παναθηναϊκός με απανωτές εύστοχες επιθέσεις και σωστές άμυνες διεύρυνε το σκορ  και με ένα σπουδαίο σερί κατέκτησε το σετ με το εμφατικό 25-7.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς και οι φιλοξενούμενες είχαν προβάδισμα στο σκορ από την αρχή και μάλιστα ήταν μπροστά μέχρι και λίγο πριν τα μισά του με 11-13.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με την ενέργεια της Μάρετ να περάσει μπροστά στο σκορ με 14-13 και έπειτα με μονό μπλοκ της Σάμανταν ήρθε το 16-13.Από εκεί και πέρα ήταν ζήτημα χρόνου να έρθει η κατάκτηση και του δεύτερου σετ που έληξε τελικά με 25-16.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε εξαρχής προβάδισμα με 7-4 και εν συνεχεία με 11-8.Οι γηπεδούχες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και ολοκλήρωσαν το σετ με 25-16 και πάνε για να σφραγίσουν την πρόκριση στη Σόφια.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της ΤΣΚΑ Σόφιας προήλθαν από 1 άσσο, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-07, 25-16, 25-16) σε 63′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Γκρότους 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 17% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Σάμανταν 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπιάρντα 13 (13/23 επ.), Κωνσταντίνου 11 (8/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 24% άριστες) / Μπελιά (λ), Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Τάνη, Βλαχάκη 1 (1 μπλοκ), Γιόβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μεταξά.

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ (Γιούλιγια Ιβάνοβα): Σταντσούλοβα 11 (11/27 επ., 26% υπ. – 10% άριστες), Κοσταντίνοβα 1 (1/7 επ., 73% υπ. – 27% άριστες), Οκόρο 2 (2/16 επ.), Ιβάνοβα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαΐκοβα 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Πεϊτσίνοβα 4 ((2/12 επ., 2 μπλοκ) / Νίνοβα (λ, 38% υπ. – 13% άριστες), Τόντεβα, Εβλογίεβα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες).